Aktualności

Gdy sprzedajesz lub kupujesz przez Internet zachowaj wyjątkową ostrożność

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży 9000 złotych z konta bankowego mieszkańca Kęt. Pokrzywdzony został oszukany podczas transakcji sprzedaży telefonu komórkowego za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego.

Wczoraj (22.05.2024) do Komisariatu Policji w Kętach zgłosił się 41 – letni mieszkaniec Kęt, który poinformował o oszustwie. Z relacji mężczyzny wynikało, że na jednym z popularnych portali społecznościowych wystawił do sprzedaży telefon komórkowy. Bardzo szybko skontaktowała się z nim osoba zainteresowana zakupem. Osoba ta napisała, że w celu potwierdzenia przelewu pieniędzy za telefon, mężczyzna ma jedynie kliknąć w przesłany link. 41 – latek chcąc szybko otrzymać pieniądze zgodził się na takie warunki transakcji. Skorzystał z przesłanego linku, który prowadził do fałszywej strony banku. Zalogował się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej (hasła, loginy). Kilka chwil później zauważył, że z jego konta zniknęło 9000 złotych, a przelew na kolejne 9000 złotych jest w realizacji. Mężczyzna natychmiast zablokował tę transakcję i powiadomił bank.

Policjanci mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom, apelują do internautów o wyjątkową ostrożność podczas dokonywania sprzedaży oraz zakupów za pośrednictwem sieci internetowej. Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży lub kupna przekonuje Cię, że by otrzymać lub uregulować płatność masz jedynie kliknąć w podesłany link to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło, login, dane osobowe, dane do karty kredytowej,   przerwij transakcję i skontaktuj się ze swoim bankiem, aby ten wstrzymał wszystkie przelewy. W innym przypadku już wkrótce stracisz oszczędności zgromadzone na Twoim koncie.

Każdy internauta świadomy zagrożenia, może także pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

 

Powrót na górę strony