Aktualności

EscapeTruck w Srebrnym Mieście

Data publikacji 23.05.2024

22 maja 2024 roku na Rynku w Olkuszu policjanci, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu prowadzili wspólne działania edukacyjno-informacyjne związane z handlem ludźmi. Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Pan Roman Piaśnik.

Projekt  Escapetruck to mobilna forma edukacji w zakresie handlu ludźmi połączona z elementami gry.  Na naczepie pojazdu ciężarowego Escapetruck, który stanął na płycie olkuskiego Rynku zostały stworzone pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Projekt powstał z inicjatywy  Ambasady  Królestwa Niderlandów, Fundacji Reshape , Uniwersytetu Wrocławskiego i holenderskiej Policji oraz polskiej Policji i Straży Granicznej. W ubiegłym roku Escapetruck odwiedził Wrocław, Kraków i Warszawę. W tym roku wśród 11 miast, znalazł się również Olkusz.  
22 maja na Rynku rozpoczęto uroczyste otwarcie wyjątkowego wydarzenia, które  dokonał Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu insp. Jarosław Klich oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Roman Paśnik, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu Piotr Polak oraz  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu kom. Tomasz Mosur. Podczas przemówienia Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu zwrócił uwagę na zagrożenia związane z handlem ludźmi.  Pojawiające się zorganizowane grupy przestępcze, które uczyniły sobie źródło dochodu zmuszając inne osoby do niewolniczej pracy i często wykorzystując ludzi do bardzo okrutnych czynności. Polska Policja prowadzi wiele działań, które zapobiegają temu zjawisku. Są to działania o charakterze kryminalnym, ale także prowadzimy wiele działań edukacyjnych, które mają na celu uświadomić nam istniejące zagrożenia po to, aby skutecznie zapobiegać tym zjawiskom.  
W tym dniu mieszkańców Olkusza  czekało skłaniające do refleksji doświadczenie przedstawiające z jakim dramatami mierzą się osoby, która padły ofiarą  handlu ludźmi. Każdy kto znalazł się w Escapetruck-u poznał  prawdziwą historię  ofiar handlu ludźmi w Polsce i miał okazję uczestniczyć w interaktywnej grze.  Zaproszeni do udziału uczniowie  mieli za zadanie rozwiązać zagadki, które umożliwiały wydostanie się z pomieszczeń. Wymagało to współpracy w grupie, skupienia,  logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.
Przez cały dzień policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, Komend Powiatowych w Chrzanowie, Oświęcimiu, Miechowie i Proszowicach czuwali nad młodzieżą wspierając ich podczas wizyty w Escapetruck-u.  Mundurowi  oraz Pracownicy Urzędu Pracy w Olkuszu jak i funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy byli współorganizatorami tego wydarzenia, prowadzili również przy swoich stanowiskach profilaktycznych działania edukacyjno-informacyjne  uświadamiając młodzież oraz  mieszkańców o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi.
Wizyta w Esceptrucku w Olkuszu była możliwa dzięki inicjatywie Urzędu Miasta w Olkuszu, Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu , Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy wsparciu Komend Powiatowych w Chrzanowie, Oświęcimiu, Proszowicach i Miechowie, a także Karpackiej Straży Granicznej.  Mamy nadzieje, że dzięki temu wydarzeniu młodzież i mieszkańcy będą  mieli większą świadomość społeczną, która pozwoli w przyszłości uniknąć  przykrych doświadczeń. Escapetruck kontynuuje swą podróż po Polsce i odwiedza kolejne miasta.  
Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom za udział w tym przedsięwzięciu. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów szkół naszego rejonu oraz Dyrekcji I LO, II LO, IV LO, ZS nr 1 , ZSZ nr 3 a także ZDZ w Olkuszu.  

 

  • Materiały edukacyjne, plakat, ulotki, broszury, ksiązeczki dotyczące handlu ludźmi
  • Młodziez wraz z policjantami wchodzi po schodach do pojazdu Escapetruck.
  • Pojazd Escape Truck na płycie Rynku w Olkuszu
  • Pojazd Escapetruck na olkuskim Rynku
  • Przemówniena porzed pojazdem Escapetruck. na Rynku Uczniowie w mundurach w równych rzędach, policjanci i uczestnicy.
  • Przmówienie przed pojazdem Escapetruck. W rzędach ucvzniowie w mundurach, policjanci oraz uczestnicy. Pogoda letnia słoneczna bezchmurne niebo.
  • Stanowiska profilaktyczne policji na Rynku w Olkuszu. Przy namiotach policjanci i uczniowie w mundurach. W tle budynki. Pogoda letnia słoneczna.
  • Uczniowei w mundurach w szyku stoją na wprost pojazdu escapetruck. Przed pojazdem przemawia komendant. za nim przedstawieciele władzi i pojazd. W tle zabudowania i olkuski Rynek
Powrót na górę strony