Aktualności

Podsumowanie ogólnopolskich działań „Prędkość” w Małopolsce

W piątek tj. 7 czerwca br. małopolscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „PRĘDKOŚĆ”, ukierunkowane na ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość jazdy. Podczas tej jednodniowej akcji funkcjonariusze skontrolowali prawie 1450 pojazdów. Ujawnili 1093 kierujących poruszających się z nadmierną prędkością, w tym 10 straciło prawo jazdy na trzy miesiące, za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Należy dodać, że podczas każdej kontroli drogowej badana była również trzeźwość kierującego, o czym przekonał się 59-letni motocyklista w miejscowości Szczytniki - w powiecie proszowickim. Badanie trzeźwości wykazało u niego ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Ponadto motocykl nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie, co poskutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kierujący jednośladem stracił prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 3.
Od początku roku, w Małopolsce doszło do 956 wypadków drogowych, w których zginęło 41 osób, a 1086 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W tym roku, z tej przyczyny doszło do 167 wypadków, w których 19 osób zginęło, a 193 zostały ranne. Z danych tych wynika, że większość, tj., 46% ogółu zabitych, poniosło śmierć z przyczyny nadmiernej prędkości.
Zachowajmy rozwagę i rozsądek na drodze. Zbliża się okres wakacyjny, czas wyjazdów na wypoczynek, prowadźmy pojazd odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo  na drodze w dużej mierze zależy od naszego zachowania.

 

Powrót na górę strony