Aktualności

Zasłużony dla Zdrowia Narodu

Komendant Powiatowy Policji w Bochni podinsp. Jarosław Kmieć odebrał w piątek odznakę nadaną przez ministra zdrowia.  Wyróżnienie, które otrzymał „Honorowy Dawca Krwi -Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przyznawane są osobom, które w ramach krwiodawstwa oddały 20 litrów krwi.

W piątek (14 czerwca br.), na terenie Krakowa odbyła się uroczystość, w trakcie której zostały rozdane odznaki za bardzo wyjątkowe osiągnięcie związane z pomocą osobom potrzebującym. Tego dnia, w samo południe z inicjatywy ministra zdrowia nadano odznaki "Honorowy Dawca Krwi -Zasłużony dla zdrowia narodu". Warunkiem koniecznym otrzymania tego wyróżnienia jest oddanie 20 litrów krwi. Wśród osób, które otrzymały powyższe wyróżnienie był Komendant Powiatowy Policji w Bochni podinsp. Jarosław Kmieć. Nowy szef bocheńskiej policji, pierwszy raz krew oddał w październiku 1994 roku jeszcze jako cywil. Od tego czasu w punktach krwiodawstwa i późniejszych policyjnych akcjach krwiodawstwa zostawił 20 litrów ratującej zdrowie i życie krwi, deklarując jednocześnie, że ilość ta w najbliższym czasie regularnie będzie się powiększać.

Zgodnie z założeniami Narodowego Centrum Krwi Osoby, dawcą krwi mogą zostać osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów,
- u których w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury, o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł,
- które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
- które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym.

Powrót na górę strony