Aktualności

20 lat działalności Skautów Europy w Krakowie z udziałem małopolskich policjantów

16 czerwca br. policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyły w uroczystych obchodach 20 -lecia działalności Skautów Europy w Krakowie zorganizowanych w Rynku Podgórskim w Krakowie na terenie parafii Św. Józefa. 

Skauci Europy to organizacja harcerska znana w Polsce również jako Stowarzyszenie Harcerstwa katolickiego „Zawisza”. Skauci Europy są obecni w Polsce od 1989 roku. Organizacja liczy ponad 7 tysięcy członków. W Krakowie skauci działają od 2004, a obecnie jest ich około 350.
Należy podkreślić iż małopolska Policja zaangażowana jest w zapewnienie bezpieczeństwa na obozach harcerskich. Na mocy podpisanego 19 czerwca 2019 r. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie Protokołu uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami co roku wdrażane jest szereg działań wspierających obozy harcerskie.

Policjanci we współpracy z innymi służbami prowadzą kontrole obozów harcerskich organizowanych na terenie Małopolski. Przed przyjazdem zorganizowanych grup harcerzy nawiązują kontakt z komendantami obozów oraz organizatorami, w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz sprawdzają bezpieczeństwo miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W ramach działań związanych z bezpiecznym wypoczynkiem policjanci spotykają się z uczestnikami obozów harcerskich, aby przypomnieć im zasady bezpieczeństwa oraz przybliżyć zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia podczas pieszych wycieczek i pobytu w lesie.

W ramach obchodów jubileuszu Wydział Prewencji uczestniczył w uroczystym apelu w Rynku Podgórskim, a następnie zorganizował miasteczko edukacyjno – profilaktyczne, w którym zaprezentowane zostały materiały profilaktyczne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się policyjne maskotki „Polisia” i „Inspektor Wawelek”, z którymi wykonywano pamiątkowe fotografie. Chętni mieli także możliwość przymierzenia elementów umundurowania, aby poczuć choć na chwilę jak to jest być policjantem.
Policjantki prowadziły aktywną profilaktykę z uczestnikami poprzez różnego rodzaju konkursy, rebusy i quizy. Przekazywały dzieciom: naklejki, malowanki, ulotki, zakładki, plany lekcji, tabliczki mnożenia i krzyżówki, a także książeczki edukacyjne Bezpieczna woda w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Wykonywały również odciski linii papilarnych oraz pieczątki z wizerunkiem smoków.

Omawiano sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pozostawionemu mieniu. W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjno-urlopowym udostępniono materiały profilaktyczne, w ramach kampanii informacyjnej „Stop włamaniom do domów”. Rozmawiano o prawidłowym zachowaniu w trakcie letniego wypoczynku: nad wodą, w górach, w lesie, a także podczas spędzania czasu w miejscu zamieszkania. Obecnych na wydarzeniu seniorów przestrzegano przed oszustami 
i ich podstępnymi metodami działania.

Wręczano ulotki edukacyjne w tym zakresie. Promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać przypadki związane z naruszeniem prawa. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. 
 

Powrót na górę strony