Aktualności

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie

Za oknem piękna pogoda, a temperatura wciąż rośnie. W związku z wydanymi ostrzeżeniami meteorologicznymi przed upałem przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne i apelujemy, aby w ciepłe dni zadbać o bezpieczeństwo - szczególnie dzieci, a także zwierząt.

Każdego roku, zwłaszcza wiosną i latem, policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę! Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Przypominamy, że (w myśl art. 160 Kodeksu karnego) za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Z kolei, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, wówczas podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przy czym jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast (zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt) kto znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

Powrót na górę strony