Aktualności

Ćwiczenia sztabowe funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce

18 czerwca br. Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce, mł. insp. Mirosław Strach, ogłosił alarm ćwiczebny dla funkcjonariuszy komendy. Alarm ogłoszony został, aby zweryfikować szybkość mobilizacji jednostki. Większość funkcjonariuszy zgłosiła się w pierwszej godzinie od ogłoszenia alarmu. Następnie na terenie miejscowości Gdów odbyły się ćwiczenia sztabowe, w których uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz Komisariatu Policji w Gdowie z udziałem PSP w Wieliczce, oraz OSP z Gdowa.

W trakcie przejazdu na teren ćwiczeń policjanci otrzymali zgłoszenie, że 36-letni mieszkaniec Gminy Biskupice, wczoraj wyszedł z domu i do chwili obecnej nie wrócił. Według oświadczenia najbliższych, mężczyźnie mogło grozić  niebezpieczeństwo w postaci utraty zdrowia lub życia. Wszystkie siły wyznaczone na dzisiejsze ćwiczenia zostały zaangażowane w poszukiwania mężczyzny. Po niespełna godzinie poszukiwań policjanci otrzymali informację, że mężczyzna cały i zdrowy się odnalazł. Po wykonanych czynnościach funkcjonariusze oraz strażacy przemieścili się na teren zaplanowanych ćwiczeń. Założeniem dzisiejszych działań, były poszukiwania 8- letniego chłopca, który został zawieziony przez matkę pod Szkołę Podstawową w Gdowie, jednakże nie wszedł do budynku. Chłopiec zagubił się w rejonie żwirowni w Gdowie.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie sposobów poszukiwań osoby zaginionej na terenie kompleksu wodnego oraz leśnego, a także zapewnienie ochrony życia i zdrowia osoby osób wycieńczonych z powodów wysokich temperatur powietrza. W trakcie wykonywania zadań dopracowano organizację dowodzenia i współdziałania, sprawdzono sprzęt i środki łączności.

Dzięki takim ćwiczeniom policjanci utrwalają niezbędną wiedzę oraz algorytmy postępowania  w przypadku zaginięcia osoby. Służby mundurowe mogą koordynować swoje działania z grupą specjalizującą się w poszukiwaniu osób i doskonalić umiejętności potrzebne  w szybkim i skutecznym działaniu.
 

Powrót na górę strony