Aktualności

Zakopiańscy policjanci rozdawali odblaski pieszym

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo pieszych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zakopiańskiej komendy rozdawali odblaski niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Nawet jeden mały element odblaskowy przyczepiony do ubrania może uratować życie

Jesienna aura sprawia, że warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i mgły, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego policjanci zakopiańskiej drogówki, w trosce o ich bezpieczeństwo, włączyli się w działania informacyjno - edukacyjne pn. „Świeć Przykładem - bądź widoczny”. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania pieszych na drodze, a rozdając odblaski zachęcali wszystkich do ich stosowania. Uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, element odblaskowy przyczepiony do ubrania może uratować życie.


grafika przestawiająca widoczność w nocy. Tekst z obrazka poniżej

Kierowca dostrzega ubranego na ciemno pieszego dopiero z 20-30 metrów. Element odblaskowy na pieszym jest widoczny w światłach samochodu ze 130-150 metrów.

 

  • policjant wręcza pieszemu odblask
  • policjant wręcza pieszemu odblask
  • policjant wręcza pieszemu odblask
  • policjant wręcza pieszemu odblask
Powrót na górę strony