Aktualności

Kolejny atak oszustów w powiecie krakowskim – jednego dnia zadzwonili do 10 seniorek

Oszuści działający metodą „na policjanta”, „na wnuczka” czy „na wypadek” ponownie uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem zaatakowali mieszkańców gminy Zabierzów i Liszki, dzwoniąc jednego dnia do dziesięciu seniorek.

Policjanci z powiatu krakowskiego starają się dotrzeć do jak największej liczby osób, prowadząc działania profilaktyczne dotyczące oszustw pod legendą. Informują o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Jak się okazuje, apele i komunikaty przynoszą pozytywne rezultaty.

Tylko jednego dnia, w piątek  (27 listopada br.), doszło do dziewięciu prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek”, na terenie gminy Zabierzów i do jednej próby oszustwa na terenie gminy Liszki. W godzinach porannych oszuści dzwonili do kobiet w podeszłym wieku na telefon stacjonarny. W pierwszej kolejności dzwonił oszust podający się za wnuczka/wnuczkę i informował o spowodowanym przez siebie wypadku drogowym, w którym zginęła osoba, dodając, że potrzebuje kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych na „załatwienie sprawy z Policją”, aby nie trafić do więzienia. W jednym z przypadków oszust zażądał kwotę nawet miliona złotych. Następnie telefon przebywał swojemu wspólnikowi, który podawał się za policjanta/policjantkę i potwierdzał te informacje. Na szczęście, w każdym z tych przypadków seniorki nie dały się nabrać i nie doszło do przekazania pieniędzy oszustom.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP”, „na wypadek”, czy „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:

•           jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

•           jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,

•           Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

•           Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!

Powrót na górę strony