Aktualności

Porady prewencyjne małopolskich policjantów. Bezpieczeństwo w okresie Świąteczno-Noworocznym.

Nadchodzi czas rodzinnych spotkań i wspólnych chwil w gronie najbliższych. Tegoroczne święta z uwagi na pandemię koronawirusa będą odbiegały od tych tradycyjnych. Stosując się do ograniczeń, wydanych nakazów i zakazów pomożemy zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. Poniżej chcemy przypomnieć Państwu o kilku zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza w tym szczególnym okresie.

Planując spędzenie świąt w gronie najbliższych pamiętaj o wprowadzonym limicie osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach rodzinnych. Według przepisów przy wigilijnym stole, podczas świąt Bożego Narodzenia, będzie mogło usiąść pięć osób plus organizatorzy. Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach ze starszymi członkami rodziny lub tymi szczególnie narażonymi na ciężki przebieg COVID-19, czyli np. chorymi przewlekle.
Limity związane z utrzymaniem dystansu społecznego, obowiązują również na mszach kościelnych, gdzie dozwolone jest uczestnictwo jednego wiernego na 15 metrów kwadratowych.          
Od 28 grudnia zostaną zamknięte stoki narciarskie i hotele (będą dostępne wyłącznie dla służb mundurowych, medycznych i sportowców). Wciąż pozostaną zamknięte kluby, puby i restauracje – jedzenie nadal będzie można kupić wyłącznie na wynos.
Poza tym obowiązuje ograniczenie zgromadzeń publicznych powyżej pięciu osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 metra odległości od innych osób.
W całym kraju wprowadzono zakaz przemieszczania się od dnia 31 grudnia 2020 od godziny 19 do dnia 1 stycznia 2021 roku do godziny 6. Są wyjątki - będzie można się przemieszczać  w celu: wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Jeżeli zdecydujesz się wyjechać na kilka dni dokładnie pozamykaj okna i drzwi, zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwal się wszystkim na około, że planujesz wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poproś sąsiadów, aby zwrócili uwagę na Twoje mieszkanie.
Przed wyjazdem w dłuższą trasę zrób wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do zimowych warunków. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadaj do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.
W momencie korzystania z transportu publicznego nie zapominaj o obowiązującej zasadzie zakrywania ust i nos. Tam również obowiązują limity miejsc.
Okres Świąteczno-Noworoczny to także czas wolny od szkoły, dlatego pamiętaj o wprowadzonym od dnia 28 grudnia 2020 roku zakazie przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie). Jeżeli Twoje dziecko spędza czas wolny w Internecie, przypomnij mu zasady bezpiecznego korzystania z tego medium.
Uwzględniając powyższe rady, dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia  i okres Noworoczny upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze. Ważnym jest abyśmy wszyscy dostosowali swoje zachowanie do trwającego stanu epidemii i przestrzegali wprowadzonych obostrzeń.
Małopolska Policja życzy Państwu Zdrowych oraz Bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2021!
Powrót na górę strony