Aktualności

„Boże Narodzenie 2020” Podsumowanie świątecznych wyjazdów i powrotów oraz działań małopolskiej drogówki „Bezpieczna droga krajowa nr 7”

Przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali małopolscy policjanci ruchu drogowego, których głównym zadaniem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że było bezpieczniej niż  w roku ubiegłym. W okresie od 24 do 27 grudnia 2020 roku, doszło do 9 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 10 zostało rannych. Do wymienionego  śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę w Skrzyszowie w powiecie tarnowskim. Jak wstępnie ustalono 36 – letni kierujący samochodem marki VW Golf zjechał z drogi i uderzył w most, a następnie wpadł do koryta potoku. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący poniósł śmierć na miejscu. Dochodzenie prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Tarnowie wyjaśni okoliczności i przyczynę zdarzenia.  
W dniu powrotów z wyjazdów świątecznych, w czasie największego natężenia ruchu na drogach tj. w niedzielę 27 grudnia 2020 roku  w godzinach 12.00 do 20.00 na drodze krajowej nr 7, na odcinkach przebiegającej przez województwo małopolskie rozmieszczono dodatkowe patrole drogówki. Policjanci  na tej trasie przeprowadzili działania „Bezpieczna droga krajowa nr 7”.  Działania ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz eliminowanie zachowań mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ich celem jest zmniejszenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych, ograniczenie agresywnych zachowań na drogach i eliminowanie zjawiska przekraczania dozwolonej prędkości oraz eliminowanie nietrzeźwych kierujących.. Podczas tej popołudniowej akcji policjanci skontrolowali 257 pojazdów i ujawnili 208 kierujących przekraczających prędkość. Zatrzymano 4 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ponadto policjanci reagowali na szereg innych wykroczeń w ruchu drogowym.
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze – zwłaszcza zimą. Ta pora roku jest szczególnie trudna dla kierujących. Wybierając się w trasę warto pamiętać przede wszystkim o tym, że nieostrożna jazda i niedostateczne przygotowanie pojazdu do panujących warunków może prowadzić do kolizji i wypadków. Zaśnieżona, oblodzona, czy pokryta błotem pośniegowym droga wymusza na kierujących zmianę techniki jazdy. Pamiętajmy aby zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz zdecydowanie ograniczyć prędkość.
Podczas ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia doszło do 21 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 21 zostało rannych.  W czasie prowadzonych w ubiegłym roku działań policjanci wyeliminowali z ruchu ponad 70  kierujących w „stanie nietrzeźwości”  (w tym roku  40).
Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach w niektórych  powiatach (linki do stron internetowych poniżej):
https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/aktualnosci/6268,Podczas-swiat-Bozego-Narodzenia-na-sadeckich-drogach-bylo-bezpiecznie.html
https://tarnow.policja.gov.pl/kt/aktualnosci/6263,Podsumowanie-swiatecznego-dlugiego-weekendu.html 
  • Policjant_Ruchu_Drogowego_w_zoltej_kamizelce_zatrzymujacy_pojazd_przy_pomocy_tarczy_policyjnej_z_uniesiona_prawa_reka_do_gory
  • Policjant_Ruchu_Drogowego_w_zoltej_kamizelce_zatrzymujacy_pojazd
  • Widok_z_tylu_zniszczonego_samochodu_w_potoku_pod_mostkiem
  • Widok_zniszczonego_samochodu_w_potoku_pod_mostkiem
Powrót na górę strony