Aktualności

Działania policyjne w związku z brakiem zamknięcia stoku narciarskiego w Podstolicach

Przypominamy o zakazie funkcjonowania stoków narciarskich. Właściciel tego typu obiektu nie powinien udostępniać stoku użytkownikom i pobierać za to opłaty.

W sobotę  w Podstolicach w pow. wielickim wiele rodzin z dziećmi spędzało czas na miejscowym stoku. Skierowani na miejsce policjanci przez urządzenia nagłaśniające przypominali obecnym na stoku o obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych tj. zachowania dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa. Sprawdzali, czy nie dochodzi do grupowania się osób. W powyższym zakresie nie było przypadków ukarania mandatem. Jednocześnie uwagę policjantów zwrócił fakt, że pomimo zakazu działalności obiektów tego typu, stok jest czynny. Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów  stok powinien być zamknięty. Tymczasem umożliwiono tam  wstęp licznym osobom, po zmierzchu uruchomiono oświetlenie a od użytkowników  pobierana była "dobrowolna" opłata za sprzedawane serki góralskie, która była de facto opłatą za korzystanie ze stoku. W związku z powyższym w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące braku zamknięcia stoku narciarskiego i tym samym złamania sanitarnych obostrzeń (wykroczenie z art 116 §1a kodeksu wykroczeń).  O sprawie powiadomiono także miejscowy sanepid.  Również policjanci prowadzili w niedzielę podobne działania jak w dniu poprzednim. W stosunku do osób korzystających ze stoku nie interweniowano natomiast  razem z sanepidem dokonano kontroli tego obiektu i przeprowadzono stosowne  ustalenia z właścicielem. Naszym zdaniem obiekt powinien być zamknięty – co zweryfikuje prowadzone postępowanie.   
Przypominamy, że za złamanie zakazu funkcjonowania obiektów tego typu właścicielowi oprócz grzywny w sądzie do 5 tys. zł  może grozić kara administracyjna z sanepidu w wysokości do 30 tys. zł.
Wczoraj, na pobliskiej drodze dojazdowej do stoku policjanci ujawnili około 100 przypadków nieprawidłowego parkowania. Policjanci wykonali zdjęcia tamujących ruch pojazdów. Ustaleni kierowcy zostaną ukarani mandatem bądź zostanie skierowany wobec nich wniosek o ukaranie do  sądu.

Powrót na górę strony