Aktualności

Działania Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na terenie powiatu limanowskiego

W ciągu jednodniowych działań policjanci z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego WRD KWP w Krakowie zatrzymali 7 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym

12 stycznia br., na terenie powiatu limanowskiego policjanci z sekcji kontroli ruchu drogowego WRD KWP w Krakowie prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Szczególną uwagę zwracali na kierujących przekraczających prędkość.
Podczas tej jednodniowej akcji policjanci skontrolowali blisko 100 kierujących ujawniając ponad 80 wykroczeń w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych. Ponadto 7 kierujących straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 
Co roku analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że w ponad 80 % wypadków drogowych sprawcami są kierujący, a średnio co 4. wypadek spowodowany jest przez nadmierną prędkość. To właśnie z tej przyczyny ginie najwięcej osób. Dane statystyczne pokazują, że coraz więcej kierujących lekceważy przepisy i traci prawo jazdy za przekroczenia prędkości  o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2020 roku z tej przyczyny małopolscy policjanci zatrzymali ponad 4 tys. praw jazdy, tj. o 70 % więcej niż w roku 2019.
Przypominamy, że:
• przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na 3 miesiące;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze – zwłaszcza zimą. Ta pora roku jest szczególnie trudna dla kierujących.
Wybierając się w trasę warto pamiętać przede wszystkim  o tym, że nieostrożna jazda i niedostateczne przygotowanie pojazdu do panujących warunków może prowadzić do kolizji i wypadków. Zaśnieżona, oblodzona, czy pokryta błotem pośniegowym droga wymusza na kierujących zmianę techniki jazdy. Pamiętajmy aby zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz zdecydowanie ograniczyć prędkość.
Powrót na górę strony