Aktualności

Oświęcimscy kryminalni ustalili i zatrzymali  mężczyzn podejrzanych o propagowanie nazizmu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu w ciągu dwóch dni ustalili, a następnie zatrzymali trzech młodych mężczyzn  podejrzanych o propagowanie nazizmu oraz uszkodzenie ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego. Sprawcy na tym zabytkowym murze cmentarnym namalowali swastykę, czyli symbol niemieckiego nazizmu oraz znak „SS”, używany przez oddziały niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej.

W niedzielny poranek (10.01.br.),  policjanci patrolujący rejon osiedla Chemików w Oświęcimiu, ujawnili na zabytkowym murze,  stanowiącym element ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego, namalowane farbą w sprayu: swastykę, znak „SS” i napis, który jak się później okazało, był pseudonimem jednego ze sprawców.

Wykryciem sprawców tego karygodnego czynu natychmiast zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego miejscowej  komendy. W ciągu kilkunastu godzin  funkcjonariusze ustalili,  że ze sprawą mają związek trzej młodzi mężczyźni z Oświęcimia: dwaj 20 – latkowie oraz 19 – latek.  

We wtorek (12.01.br.) wieczorem, wszyscy zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci zabezpieczyli dwie puszki farby w sprayu, które mogły być użyte do dokonania przedmiotowego przestępstwa. Mężczyźni trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. 

W środę (13.01.br.) po południu zatrzymani mężczyźni  zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator przedstawił  20-latkom  zarzuty dotyczące publicznego propagowania nazizmu i zniszczenia zabytku a 19- latkowi  (który namalował na murze swój pseudonim) zarzut uszkodzenia zabytku.  Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Wynika z nich, iż występku dopuścili się pod wpływem alkoholu  a nie z powodu chęci propagowania ideologii nazistowskiej.  Prokurator zastosował wobec nich dozór  policyjny i poręczenie majątkowe - do czasu finału sądowego tej sprawy. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W Polsce publiczne propagowanie zarówno ustroju niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu, a także propagowanie innych totalitarnych ustrojów jest zakazane. Zakazane jest również publikowanie symboli nawiązujących do tych totalitarnych ustrojów. W przypadku  ujawnienia tego rodzaju przestępstwa sprawcy są ścigani przez wymiar sprawiedliwości i  czekają ich surowe konsekwencje popełnionego czynu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.65 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik audiodeskrypcja do filmu (format mp3 - rozmiar 383.93 KB)

Powrót na górę strony