Aktualności

Sprzedajesz w Internecie? Uważaj możesz zostać oszukany!

Apelujemy o ostrożność nie tylko podczas kupowania ale i podczas internetowych sprzedaży. Przestrzegamy przed wchodzeniem w linki  przesłane od obcych osób.  Chrońmy wszelkie loginy, hasła i numery PIN.

Mieszkaniec powiatu nowotarskiego  wystawił do sprzedaży w Internecie  na popularnym serwisie ogłoszeniowym kurtkę o wartości około 200 złotych. W niedzielę za pomocą komunikatora internetowego, z zagranicznego numeru telefonu, skontaktowała się z nim osoba zainteresowana kupnem. Kupujący przekonywał, że chce dokonać transakcji i po chwili w ofercie zatwierdzono zakup towaru. Kupiec jednak zaznaczył, że płatności chce dokonać  przez portal, na którym kurtkę wystawiono do sprzedaży.  W tym celu sprzedający miał „wejść” w  link, który wysłał kupiec. Tu mieszkaniec powiatu nowotarskiego popełnił błąd. Kliknął  w przesłany link prowadzący do strony  przypominającej  stronę aukcyjną , dalej  pojawiały się kolejne instrukcje co do sposobu postępowania.  Ostatecznie  sprzedawca kurtki został przekierowany na stronę swego banku  (a przynajmniej tak wyglądającą), gdzie - niczego nie podejrzewając - wpisał dane potrzebne do logowania i  kody autoryzacyjne, które otrzymał z banku w wiadomościach sms. Tymczasem  oszust zalogował się na rzeczywiste konto bankowe sprzedawcy i wypłacił mu z konta blisko 10 tys. złotych w kilku transakcjach wykorzystując kody przejęte dzięki podsuniętej linkiem fałszywej stronie internetowej banku.

Pamiętaj! Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego,  podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku. Nie klikajmy w linki do płatności oraz czytajmy uważnie SMS-y autoryzacyjne.

Powrót na górę strony