Aktualności

Podczas działań „Prędkość” trzech kierowców w powiecie brzeskim straciło prawo jazdy

Data publikacji 30.07.2020

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej jednostki podczas działań „Prędkość” rozliczyli 27 kierujących za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Trzech kierowców straciło prawo jazdy na 3 miesiące. Tylko od początku roku na terenie powiatu brzeskiego policjanci zatrzymali 66 praw jazdy za nadmierną prędkość.

Podczas działań policjanci skontrolowali 36 pojazdów i ujawnili 27 wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Trzech kierowców jadących z zawrotną prędkością w terenie zabudowanym straciło prawo jazdy.  Wczoraj, 29 lipca br. o godzinie 19.20 w Uszwi policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem passatem, który jechał z prędkością 115 km/h na odcinku, gdzie obowiązywała prędkość do 50 km/h. Tego samego dnia godzinę później, w Uszwi do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący oplem. 20-latek jechał z prędkością 104 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 54 km/h. Przed godziną 21.00 policjanci zmierzyli prędkość, z jaką jechał samochód marki Toyota. Laserowy miernik prędkości wskazał 108 km/h. Na  sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty karne i punkty karne oraz zatrzymali ich prawa jazdy, które będą mogli odzyskać dopiero za trzy miesiące.
Pamiętajmy, aby zawsze poruszać się tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Jakie konsekwencje czekają tych, którzy rozwijają zawrotne prędkości szczególnie w terenie zabudowanym?
przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

 

Powrót na górę strony