Aktualności

Wspólne służby Policji i Straży Pienińskiego Parku Narodowego

Data publikacji 31.07.2020

Wspólne patrole policjantów z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem z funkcjonariuszami Straży Pienińskiego Parku Narodowego w Pieninach

Wakacje i piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że turyści bardzo chętnie spędzają czas w górach. Wędrówki górskie mogą dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Piękne widoki zapierają dech w piersiach, jednak  małe doświadczenie, złe przygotowanie oraz nagłe załamanie pogody mogą sprawić, że wycieczka w góry może okazać się bardzo niebezpieczna. 
O bezpieczeństwo osób wędrujących w Pieninach zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem podczas wspólnych służb z funkcjonariuszami Straży Pienińskiego Parku Narodowego. Bardzo dużym zaskoczeniem dla wędrujących był widok mundurowych na szczycie Trzech Koron i Sokolicy. Podczas wędrówki i rozmów z turystami funkcjonariusze zwracali uwagę na bezpieczeństwo. Radzili, aby podczas burzy unikać otwartych przestrzeni, nie wychodźić na galerie widokowe i nie dotykać stalowych barier. Uczulali, aby poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach, co nie tylko chroni przyrodę, ale zwiększa bezpieczeństwo własne.
Przypominali o zakazach obowiązujących na terenie parku - palenia papierosów, rozpalania ognisk poza wyznaczonymi miejscami, zrywania roślin, zaśmiecania i wprowadzania psów. Kilka osób zapomniało o obowiązujących przepisach i spotkanie z mundurowymi zakończyło się pouczeniem lub mandatem. 
Zadbajmy, aby te wakacje były przyjemne i przede wszystkim bezpieczne. 
Przypominamy!
W trakcie wypoczynku, gdy wybierasz się na szlak turystyczny pamiętaj, aby
Koniecznie sprawdzić prognozę pogody 
Zabezpieczyć się w odpowiedni sprzęt, obuwie i ubrania
Zaplanować trasę, wybrać taką, która będzie odpowiednia dla umiejętności i możliwości
Zabrać telefon komórkowy i zapisać ważne numery alarmowe, aby w razie potrzeby wezwać pomoc
Poruszać się wyłącznie po określonych, oznakowanych szlakach, stosować się do wskazówek i nie zbaczać ze szlaku
Stosować się do obowiązujących zasad i zakazów podczas wędrówek po górach
Telefony alarmowe do służb ratunkowych:
TOPR/GOPR – +48 601 100 300
Europejski Numer Alarmowy - 112

 

  • plakat akcji bezpiecznie w górach
Powrót na górę strony