Aktualności

Pożyczki na wysoki procent

Data publikacji 04.08.2020

Lichwa to nie tylko pożyczka na wysoki procent, ale także niebezpieczeństwo stania się ofiarą rozboju, wymuszenia, gróźb, czy też zniszczenia mienia. Przekonało się o tym kilku mieszkańców Tarnowa i powiatu.

Do tarnowskiej komendy Policji od 2018 roku napływały niepokojące informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego. Właściciele niszczonych nieruchomości  i ruchomości nie powiadamiali o tych incydentach Policji. Dlatego funkcjonariusze działali w tym zakresie operacyjnie.  Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku. Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami. Jak się okazało trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie. Posuwali się również do przestępstw takich jak rozbój, wymuszenie, groźby, zastraszanie. 

W zeszłym tygodniu policjanci z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA). Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani   mieszkańcy Tarnowa usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań. 
Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do miejscowego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych.  Sąd przychylił się do tego wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w Areszcie Śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty jakie zostały im postawione określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze,191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk wyzysk kontrahenta (lichwa). Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności. 

W związku z opisaną sprawą Wydział dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie poszukuje osób, które mogą być pokrzywdzonymi przez tą grupę. Sprawcy działali w ten sposób, iż pożyczali pieniądze na wysoki procent, a następnie poprzez zastraszanie czy też kierowanie gróźb oraz używając przemocy fizycznej ściągali długi od swoich wierzycieli, jak również przejmowali mienie ruchome od tych osób w postaci np.  samochodów, maszyn rolniczych. Niewykluczone jest również, że osoby powiązane z tą grupą w wyniku braku spłaty pożyczki przez wierzycieli przejmowały od osób pokrzywdzonych mienie ruchome w innej postaci oraz nieruchomości tj. mieszkania, domy działki. Zatrzymani do tej sprawy przebywają obecnie w Areszcie Śledczym.
Komenda Miejska Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie w związku z prowadzonym śledztwem poszukuje również świadków w tej sprawie oraz osób, które mogą mieć istotne informacje w prowadzonym postępowaniu. 
Zarówno pokrzywdzonych, świadków lub osoby chcące przekazać informacje Policji lub Prokuraturze w tej sprawie prosimy o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Tarnowie pod numerem telefonu 47 831 1383 lub też z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu 14 6886 207.  Osobom pokrzywdzonym oraz świadkom w tej sprawie zapewniamy bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje –  anonimowość. 

Powrót na górę strony