Aktualności

Oświęcim. Operatorka numeru 112, policjanci oraz przechodnie interweniowali wobec nastolatki, która chciała targnąć się na własne życie

Data publikacji 17.03.2021

17 – latka w porę trafiła pod opiekę lekarzy. Tragedii zapobiegła profesjonalna rozmowa operatorki Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a także pomoc udzielona przez przechodniów i błyskawiczna interwencja policjantów.

W niedzielę (14.03.br.) tuż przed godziną 13, operatorka numeru alarmowego 112 odebrała telefon od płaczącej, zrozpaczonej 17 – letniej dziewczyny, która oświadczyła, że stoi na kładce dla pieszych, rozciągającej się nad rzeką Sołą w Oświęcimiu,  i ma zamiar skoczyć do wody.
Operatorka spokojnie i  z wyczuciem zaczęła rozmawiać z nastolatką próbując wpłynąć na zmianę jej decyzji.  W międzyczasie informacja została przekazana do oświęcimskiej komendy Policji, w  efekcie czego na miejsce pilnie zostali wysłani policjanci.
Patrol w składzie sierżant Ivo Kopijasz oraz starszy posterunkowy Adrian Chowaniec w kilka chwil dotarli we wskazane miejsce. Okazało się, że obok dziewczyny, która nadal trzymała się bariery,  znajdowało się kilku przechodniów próbujących ją uspokoić. Policjanci po krótkiej, ale przekonującej rozmowie zabrali dziewczynę z kładki do radiowozu, a następnie przekazali ją pod opiekę ratowników medycznych.  Z kolei operatorka CPR rozłączyła się dopiero w chwili, gdy dziewczyna była już bezpieczna.  Funkcjonariusze ustalili, że powodem, dla którego nastolatka chciała targnąć się na życie był zawód miłosny.
W powyższym przypadku dzięki profesjonalnej rozmowie z nastolatką,  przeprowadzonej najpierw przez  operatorkę CPR, a następnie przez policjantów, a także właściwą reakcję przechodniów, którzy nie przeszli obojętnie obok płaczącej dziewczyny, udało się zapobiec tragicznemu w skutki zdarzeniu.
Służby apelują: Jeśli jesteś w kryzysie pamiętaj,  czekają na Ciebie osoby gotowe Ci pomóc.
W   każdym powiecie znajduje się wiele instytucji, których przedstawiciele są gotowi nieść pomoc. Ważne, aby nie pozostawać  z problemem samemu. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie. O poradę oraz wskazanie odpowiedniej placówki można również zapytać dzielnicowego dla którego pomoc mieszkańcom jest jednym z priorytetów służby.
Na terenie powiatu oświęcimskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu realizuje program  pn. „Pokonajmy kryzys” wspierający osoby znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych.  Więc jeśli chcesz otrzymać fachowe wsparcie skontaktuj się telefonicznie z pracownikami biura projektu „Pokonajmy kryzys” pod numer telefonu 33 843 70 58 lub wyślij wiadomość pocztą elektroniczną na adres E-mail: pcpr.pk@gmail.com. Następnie pracownik umówi Cię na spotkanie ze specjalistą, który udzieli Ci  wszystkich niezbędnych informacji.
Biuro projektu znajduje się w Oświęcimiu przy ulicy Bema 4. Jest czynne w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach od 7:00 do 15:00, we wtorek  od 7:00 do 16:00, w piątek od  7:00 do 14:00.

Powrót na górę strony