Aktualności

29-letni podpalacz usłyszał zarzuty potrójnego zabójstwa

Tatrzańscy policjanci zatrzymali 29-latka podejrzanego o potrójne zabójstwo jakiego dopuścił się w sobotę w Zakopanem podpalając budynek i powodując jego pożar. Sąd zadecydował, że podejrzany najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 25 lat więzienia lub dożywocie.

20 marca br. około czwartej nad ranem strażacy interweniowali w związku z pożarem pustostanu, do którego doszło w centrum Zakopanego. Budynek (były pensjonat) w zimie był miejscem noclegu osób bezdomnych, co potwierdzały wcześniejsze policyjne kontrole realizowane w tym obiekcie.  Strażacy po opanowaniu pożaru rozpoczęli przeszukiwanie budynku w poszukiwaniu ewentualnych ofiar. Niestety ratownicy ujawnili tam trzy niezidentyfikowane ciała. 
Grupa policjantów z prokuratorem i biegłym  z zakresu pożarnictwa przeprowadziła oględziny pogorzeliska. Już wstępie podejrzewano podpalenie, na co wskazywały i zabezpieczone pozostałości substancji łatwopalnej. Pożar wybuchł w wejściu i na szlakach komunikacyjnych budynku odcinając drogę ucieczki pokrzywdzonym.
Rozpoczęło się śledztwo. Jego celem było ustalenie  tożsamości ofiar oraz sprawcy podpalenia. Policjanci sprawdzali  różne tropy analizowali przebieg wcześniejszych interwencji w pustostanach, przesłuchiwali świadków oraz weryfikowali zapis kamer monitoringu miejskiego. Po kilkudziesięciu godzinach podejrzenia kryminalnych padły na 29–latka, który przyjechał do  Zakopanego z województwa mazowieckiego.  Sprawdzono jego alibi i ewentualne powiązania z domniemanymi ofiarami pożaru. Po skompletowaniu  materiału dowodowego policjanci zatrzymali go w  niedzielę przed południem w Zakopanem.  Następnie został doprowadzony do miejscowej prokuratury, gdzie  usłyszał  zabójstwa trzech osób poprzez podpalenie budynku  i spowodowanie pożaru. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.  29-latkowi grozi  kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. 
W sprawie toczy się prokuratorskie śledztwo, wyjaśniane są okoliczności zdarzenia  i trwa ustalanie danych personalnych denatów. 

 

Opis filmu: Dwaj policjanci wprowadzają podejrzanego do radiowozu, a następnie zamykają drzwi.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.54 MB)

Opis nagrania: audiodeskrypcja podpalacz

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 201.03 KB)

Powrót na górę strony