Działania prewencyjne

Plakaty ostrzegające seniorów przed oszustwami w 239 ogrodach działkowych Małopolski

Wraz z rozpoczęciem sezonu działkowego spotkaliśmy się z działkowcami na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zakole Wisły” w Krakowie, gdzie odbyła się inauguracja akcji informacyjnej wśród działkowców województwa małopolskiego na temat oszustw. Podczas konferencji zaprezentowany został plakat z treściami informacyjno–profilaktycznymi, z przeznaczeniem do wszystkich ogrodów działkowych na terenie Małopolski. Plakaty te już trafiły do policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną, którzy wraz z ostrzeżeniami przekażą je do działkowców.

 

Próbując znaleźć skuteczny sposób dotarcia do seniorów w czasie pandemii małopolska Policja z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego cały czas szukają bezpiecznych i skutecznych rozwiązań, aby ostrzegać i edukować na temat oszustw pod tzw. legendą „na wnuczka”, „na policjanta”. Dlatego akcja ta realizowana jest z wykorzystaniem plakatów (przy zachowaniu reżimu sanitarnego   ), ponieważ działkowcy w głównej mierze korzystają z komunikacji poprzez gabloty informacyjne.
W czasie, gdy pogoda jest słoneczna oraz dodatnie temperatury, seniorzy bardzo chętnie wybierają się na swoje działki, wykonując prace porządkowe i pielęgnacyjne roślin. Oprócz działkowców tereny zielone bardzo chętnie odwiedzają spacerowicze, którzy oglądają niezwykłe miejsce wypełnione kwiatami, ptakami i innymi elementami przyrody. Każdy, kto wchodzi na teren ogrodu działkowego mija tablice ogłoszeń, a w szczególności właściciele działek zapoznają się z nowymi informacjami, gdzie zamieszczane są ważne komunikaty. Wśród tych ważnych komunikatów od dziś będzie również plakat „Seniorze nie daj się oszukać” z treściami informacyjno–profilaktycznymi. Można się z niego dowiedzieć, jakie są metody działania oszustów i jak postępować, aby nie stać się ich ofiarą.
Do 239 ogrodów funkcjonujących w Małopolsce trafiły edukacyjne plakaty i zależy nam aby jak najwięcej osób  zapoznało się z jego treścią. Bardzo często na teren ogrodu prowadzi od kilku do kilkunastu wejść i plakaty będą zamieszczone na wszystkich tablicach informacyjnych. Ponadto, oprócz plakatów w formie drukowanej, do prezesów rodzinnych ogrodów działkowych województwa małopolskiego trafiła również drogą elektroniczną informacja o tej prowadzonej wspólnie akcji. Dzięki przychylności Polskiego Związku Działkowców stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie Okręg Małopolski w Krakowie z informacją zostaną zapoznani członkowie Związku.
 

wersja maszynowa grafiki:

Plakat ostrzegający przed oszustami w biało granatowej ramie z napisem Policja.


POLICJA OSTRZEGA!

NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM,
KTÓRYCH NIE ZNASZ!

OSZUŚCI NAJCZĘŚCIEJ PODSZYWAJĄSIĘ POD:

-        członka rodziny,

-        policjanta,

-        urzędnika,

-        pracownika banku,

-        personel medyczny itp.

[Po lewej stronie umieszczono rysunek policjanta i dłoni]

[Po prawej stronie umieszczono rysunek drzewa]

DZWONIĄ I PROSZĄ O PIENIĄDZE NA WYMYŚLONY CEL NP.:

-        Twój krewny, który spowodował wypadek uniknie więzienia,

-        musisz pomóc w tajnej akcji policyjnej,

-        Twoje pieniądze w banku są zagrożone. 

ABY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA:

-        upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje,

-        nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za policjanta,

-        nie podawaj żadnych danych przez telefon.

Policjanci nie proszą o pieniądze
– tak działają oszuści!

W razie wątpliwości zadzwoń na 112.

[Po prawej stronie rysunek przedstawiający kontury osób starszych - babci i dziadka. Dziadek podparty prawą ręką o paragraf.]

[Pod akapitem umieszczono rysunki przedstawiające loga: małopolskiej Policji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Polskiego Związku Działkowców stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie Okręg Małopolski w Krakowie]

  • Policjanci – przedstawiciele jednostek powiatowych oraz wojewódzkiej Policji prezentujący plakat dedykowany seniorom-działkowcom.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony