Działania prewencyjne

Dzień Dziecka z udziałem policjantek z profilaktyki społecznej

1 czerwca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Dziecka. Z uwagi na pandemię, i niejednokrotnie związaną z nią izolacją, policjantki z profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z Komisariatem Policji II w Krakowie postanowiły w sposób szczególny uczcić ten dzień.

W pierwszej kolejności policjantki odwiedziły dzieci z  Fundacji Polekont mającej siedzibę na krakowskich Grzegórzkach. Gościem specjalnym, na którego czekali najmłodsi był „Inspektor Wawelek”- maskotka małopolskiej Policji, z którym dzieci bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia. Dużym zainteresowaniem cieszył się także radiowóz policyjny, który dzieci często widzą na ulicach, a do którego teraz mogły zajrzeć. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznać się z pracą policjanta, a także porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa. Policjantki chętnie opowiadały dzieciom o swoim zawodzie. Okazało się, że znaczna część milusińskich w przyszłości chce zostać policjantem. Takie spotkanie było doskonałą sposobnością do przypomnienia ważnych tematów profilaktycznych dotyczących między innymi numeru alarmowego, poruszania się pieszych po drogach oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto, ten dzień był również świetną okazją do rozmowy o bezpieczeństwie z rodzicami dzieci.  Podczas warsztatów, składających się z części teoretycznej i praktycznej, instruktor technik i taktyk interwencji, policjant w stanie spoczynku podinsp. Bartłomiej Morek zaprezentował dorosłym metody podstawowej samoobrony. Rodzice mogli nauczyć się radzenia sobie  w sytuacji ataku napastnika. Cwiczyli jak działać w sytuacji kryzysowej i nie dać się zaskoczyć potencjalnemu sprawcy przestępstwa.

Następnie policjantki odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej nr 45 im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane na specjalne zaproszenie, wystosowane przez ucznia klasy II, który wziął udział w kampanii realizowanej w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży przy Małopolskim Kuratorze Oświaty.  Przedsięwzięcie to skierowane było do uczniów szkół podstawowych Małopolski. W przygotowanym filmie uczeń ww. szkoły zachęcał swoich rówieśników do tego, aby informowali swoich dziadków czy seniorów  ze swojego otoczenia o zagrożeniach, z jakimi na co dzień mogą się spotkać. Intencją projektu „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!” było ostrzeganie swoich bliskich przed oszustami działającym pod legendą „na wnuczka”, „na policjanta”.  W trakcie spotkania dzieci mogły porozmawiać z policjantkami na temat ich pracy, a także zasad bezpieczeństwa, a „Inspektor Wawelek” zaskakiwał dzieci pytaniami, odpowiadając na które mogły wykazać się swoją wiedzą o bezpieczeństwie. Uczniowie mogli również obejrzeć pokaz psów służbowych, podczas którego zostały zaprezentowane umiejętności policyjnych czworonogów oraz podstawy bezpieczeństwa przy obchodzeniu się ze zwierzętami. Najmłodszym przekazano najlepsze życzenia z okazji ich święta oraz wręczono drobne upominki w postaci kolorowanek i książeczek przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i słodycze przekazane przez Fundację "Wawel z rodziną". Miło było zobaczyć uśmiechy na twarzach dzieci, u których gościli policjanci.   

 

  • Dzieci wraz z maskotką małopolskiej Policji „Inspektorem Wawelkiem”  z upominkami z okazji „Dnia Dziecka”
Powrót na górę strony