Działania prewencyjne

Akcja profilaktyczno-edukacyjna Wydziału Prewencji KWP w Krakowie pn. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK 

25 września br. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził akcję profilaktyczno-edukacyjną pn. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK,  wśród przedszkolaków Samorządowego Przedszkola w Skale.

Działania dotyczyły przede wszystkim edukacji o bezpieczeństwie, jak również kształtowania w oczach maluchów wizerunku policjanta jako osoby, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Przedszkolaki miały okazję do zapoznania się z policyjną pracą oraz pierwszymi zasadami bezpieczeństwa.

Policjanci poprzez zabawę uczyli i przypominali o właściwym zachowaniu podczas drogi do i z przedszkola, wyjaśniali dzieciom do czego służą elementy odblaskowe i jak prawidłowo z nich korzystać. Kolejne tematy szczegółowo omawiane podczas prelekcji obejmowały problematykę bezpiecznego zachowania się podczas kontaktu z osobą nieznajomą, a także z agresywnym psem. 

Dzieci zademonstrowały pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa, zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami.

Zaprezentowano również obrazowo numer alarmowy 112, aby najmłodszym łatwiej było go zapamiętać. Ponadto rozmawiano o bezpieczeństwie w trakcie podróży i robienia zakupów. Jedną z atrakcji było wykonanie odcisku linii papilarnych dłoni, a także pieczątek ze smokiem policyjnym.

Pozytywne reakcje wśród uczestników wywołały maskotki małopolskiej Policji Inspektor Wawelek i Polisia. Dużą atrakcją była także możliwość przymierzenia munduru  policjanta ruchu drogowego, na chwilę można było poczuć jak pracuje policjant podczas kierowania ruchem drogowym. Wśród uczestników nie zabrakło fanów policyjnego zawodu, którzy specjalnie na te okazję założyli swoje prywatne mundurki wspaniale je prezentując.

Dla przedszkolaków przygotowano specjalne materiały profilaktyczne w tym: policyjne krzyżówki, odblaski, naklejki, malowanki, tabliczki mnożenia, książeczki edukacyjne „Bezpieczna woda”. 
Każda grupa przedszkolaków wykonała pamiątkowe zdjęcia z policjantami.
 

Powrót na górę strony