Działania prewencyjne

Działania profilaktyczno – edukacyjne z przedszkolakami

21 listopada br policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili zajęcia profilaktyczno - edukacyjne w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Zadrożu.

Podczas spotkania przedszkolaki zaznajamiały się z policyjną pracą i pierwszymi zasadami bezpieczeństwa. Funkcjonariusze starali się wyrobić w nich przekonanie że policjant jest osobą, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Dzieci miały możliwość przymierzenia elementów umundurowania policyjnego, zadawały też mnóstwo pytań dotyczących służby w Policji. Podczas zajęć policjanci poprzez zabawę uczyli i przypominali o właściwym zachowaniu podczas drogi do i z przedszkola. Omówiono podstawowe zasady ruchu drogowego, m.in. jak przechodzić przez pasy i jak zachowywać się podczas jazdy samochodem jako pasażer.  Wyjaśniono także dzieciom do czego służą elementy odblaskowe i kiedy z nich korzystać. 

Dużą część zajęć została poświęcona bezpieczeństwu w kontaktach z osobą obcą, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się przekupić. Rozmawiano co zrobić w sytuacji zagubienia się w sklepie, kto może wtedy pomóc. Przypomniano również tematykę potencjalnego ataku agresywnego psa i ćwiczono z dziećmi specjalną pozycje obronną „na żółwia”. 

Maluchy przygotowały dla policjantów specjalną piosenkę, dotyczącą numerów alarmowych, nauczyły się jak łatwo zapamiętać numer alarmowy 112. Sporą atrakcją było wykonanie odcisku linii papilarnych dłoni, a także tatuaży z pieczątki ze smokiem policyjnym. Podczas spotkania nie zabrakło również możliwości obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu, do którego dzieci miały okazję wsiąść i poczuć się przez chwilę policjantem. Na koniec wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali materiały profilaktyczne naklejki, malowanki i krzyżówki, książeczki edukacyjne, odblaski, piłki. 
Z przedszkolakami wykonano pamiątkowe zdjęcia. 
 

  • dwóch chłopców w elementach munduru wraz z policjantami i maskotką policyjną na pamiątkowym zdjęciu
  • grupa przedszkolaków demonstruje odciski palców
  • grupa przedszkolaków z policjantami i maskotką policyjną na pamiątkowej fotografii
  • grupa przedszkolaków z policjantami na pamiątkowej fotografi przed radiowozem
  • materiały profilaktyczne
  • policjant wykonuje pieczątki z wizerunkiem smoka przedszkolakom
  • policjantka wykonuje odciski linii papilarnych przedszkolakom
  • przedszkolaki w kamizelkach odblaskowych przy stanowisku profilaktycznym
  • przedszkolaki wraz z policjantami siedzą na dywanie podczas omawiania zasad używania elementów odblaskowych
  • przedszkolaki wraz z policjantem podczas pokazu radiowozu z policyjnego
Powrót na górę strony