Działania prewencyjne

Babciu, dziadku - bądźcie ostrożni!

W środę, 18 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka w Przedszkolu Samorządowym numer 115 w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja akcji rozpoczynającej kampanię edukacyjną, która ma na celu ostrzeżenie seniorów przed oszustami. W spotkaniu uczestniczyli Marta Malec-Lech z zarządu województwa, przedstawiciele Policji: mł. insp. Robert Michalik naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, podinsp. Izabela Ciarka, kom. Beata Wcisło, a także Krystyna Litwin dyrektor przedszkola, Anna Baran zastępca dyrektora, Zygmunt Bińczycki przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce, nauczyciele i przedszkolaki. Podczas wydarzenia odbyło się symboliczne przekazanie okolicznościowych kartek małopolskim babciom i dziadkom.

Przekazane laurki zostały przygotowane przez małopolskich policjantów z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, który przypada 21 i 22 stycznia. Kartki są wyjątkowe, ponieważ pełnią podwójną funkcję - oprócz życzeń zawierają również treści informacyjno – profilaktyczne. Kartki zostały tak przygotowane, aby dzieci mogły je pokolorować lub napisać własne życzenia, z drugiej zaś strony dziadkowie odnajdą wiersz edukacyjny, który w zabawny, literacki sposób przypomni o tym, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Działania te realizowane będą w ramach podpisanego w 2020 roku porozumienia pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie dot. współpracy przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Założeniem wielopokoleniowej edukacji jest dotarcie poprzez dzieci do bliskich, by te następnie przekazywały im wiedzę o oszustach.

Laurki, które otrzymają dziadkowie od swoich wnuków przyczynią się do pogłębiania świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa i ochrony naszych seniorów, których dobroduszność, nadmierna otwartość i obniżony poziom czujności często wykorzystują sprawcy przestępczych czynów, a w efekcie zmaleje też liczba pokrzywdzonych. Już dziś wszystkim babciom i dziadkom życzę wszystkiego najpiękniejszego, zdrowia i radości każdego dnia 

- mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Przekazując kartki do przedszkoli, policjanci przedstawili założenia projektu, omawiając ideę akcji, której celem jest dotarcie do osób starszych przez najmłodszych, aby ostrzegali swoich bliskich, ponieważ mimo licznych działań profilaktycznych oraz kampanii informacyjnych nadal dochodzi do zdarzeń, gdzie przestępcy, działając pod tzw. legendą „na wnuczka” lub „na policjanta” i dokonują oszustw na ich szkodę. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, na terenie całego województwa, otrzyma po 2 kartki, a następnie przekaże je swoim dziadkom.  Na potrzeby tegorocznej III edycji przygotowanych zostało prawie 240 tysięcy egzemplarzy. Jeśli ktoś również chciałby skorzystać z opracowanego wzoru, aby przyłączyć się do akcji, może wydrukować laurkę - znajduje się poniżej do ściągnięcia.

Do tegorocznej edycji włączyli się również seniorzy reprezentujący zespół "Renesans" z Krakowa. Podczas spotkania dzieci wręczyły seniorom przygotowane przez siebie laurki, natomiast seniorzy z zespołu Renesans zaprezentowali przedstawienie artystyczne "Pietruszka na wagarach" autorstwa Jana Brzechwy. Dzieci otrzymały także kolorowe odblaski.

źródło: https://www.malopolska.pl

zdjęcia: KWP Kraków

 • Policjantki Iza Ciarka i Beata Wcisło oraz starsza kobieta z grupy teatralnej przebrana za policjantkę
 • Policjanci: Robert Michalik oraz Beata Wcisło
 • Policjantki Iza Ciarka i Beata Wcisło i naczelnik prewencji Robert Michalik
 • Pani Marta Malec-Lech prezentuje przed dziećmi ulotki. Widok zza pleców dzieci
 • Pani Marta Malec-Lech prezentuje przed dziećmi ulotki.
 • Dzieci siedzące po turecku na parkiecie
 • Naczelnik Robert Michalik opowiada o bezpieczeństwie trzymając ulotki
 • Policjantka Beata Wcisło opowiada o bezpieczeństwie
 • Policjantka Iza Ciarka opowiada o bezpieczeństwie
 • Policjanci oglądają występ grupy teatralnej stojąc za dziećmi
 • Występ grupy. Trzy osoby na scenie
 • Aktor w trakcie występu. Przed nim dzieci
 • Aktorzy w trakcie występu
 • Naczelnik Robert Michalik w trakcie wywiadu przed mikrofonami
 • Stojące dzieci
 • Stojące dzieci. Dziewczynka na pierwszym planie zakrywa usta rękoma
 • Marta Malec-Lech z zarządu województwa, przedstawiciele Policji: mł. insp. Robert Michalik naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, podinsp. Izabela Ciarka, kom. Beata Wcisło, a także Krystyna Litwin dyrektor przedszkola, Anna Baran zastępca dyrektora, Zygmunt Bińczycki przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce, stojące przed dziećmi
 • Policjantka Iza Ciarka rozdaje dzieciom odblaski
 • Wspólne zdjęcie organizatorów z dziećmi
 • Marta Malec-Lech z zarządu województwa, przedstawiciele Policji: mł. insp. Robert Michalik naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, podinsp. Izabela Ciarka, kom. Beata Wcisło, a także Krystyna Litwin dyrektor przedszkola, Anna Baran zastępca dyrektora, Zygmunt Bińczycki przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce na wspólnym zdjęciu z ulotkami

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony