Działania prewencyjne

„Bezpieczne Ferie 2023” przy Tauron Arenie Kraków

29 stycznia br. policjanci Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, zorganizowali akcję profilaktyczną pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2023” przy zewnętrznym lodowisku TAURON Areny Kraków. Akcja ta miała na celu propagowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego w okresie zimowym. Pierwszy weekend ferii był idealnym terminem na zwrócenie uwagi, na kwestie dotyczące zimowego wypoczynku mieszkańców Krakowa i Małopolski.

Podczas tych działań policjanci prowadzili kampanię profilaktyczno-edukacyjną w zakresie: bezpieczeństwa na stoku, lodowisku, zamarzniętych zbiornikach wodnych, podczas spędzania czasu wolnego w domu lub na zorganizowanym wypoczynku zimowym, w podróży, bezpieczeństwa poruszania się po drogach i szlakach górskich, zapewnienia bezpieczeństwa pozostawionemu mieniu, a także podczas gier i zabaw rekreacyjnych w terenie.

 

Dla dzieci i młodzieży przygotowano różnego rodzaju konkursy, rebusy, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii. Uczestnicy rozwiązywali zimową krzyżówkę, a podanie hasła gwarantowało otrzymanie nagrody i logowanego upominku.

Przygotowano „Poradnik na ferie zimowe”, gdzie dorośli, jak i dzieci losowali poradę, jak bezpiecznie spędzić czas podczas zimowej aktywności. Profilaktyczne sentencje były odczytywane na głos, by lepiej je zapamiętać i zastosować. Młodzież zachęcano również do udziału w konkursie plastyczno-filmowym, pn. „Śnieżny Dekalog”, który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, a propaguje europejski numer alarmowy 112 oraz racjonalne i bezpieczne korzystanie ze stoku zgodnie z międzynarodowym dekalogiem narciarza. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych dzieci, które marzą, by zostać policjantem, cieszyły się policyjne radiowozy oraz elementy umundurowania policjanta ruchu drogowego. Dla dzieci przygotowano materiały profilaktyczne, m.in.: malowanki, naklejki, krzyżówki, elementy odblaskowe, ulotki z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), książeczki edukacyjne o przepisach ruchu drogowego, serca Fundacji PZU „STOP WARIATOM DROGOWYM”, katalogi atrakcji turystycznych w Małopolsce.

Policjanci udzielali również porad, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Przypominali o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze, przewożeniu dzieci i pasażerów zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz jeździe w trzeźwości. Przybyłym uczestnikom przekazywane były elementy odblaskowe oraz ulotki przedstawiające zasady poruszania się pieszych po drogach. W trosce o bezpieczną podróż dzieci i młodzieży autobusami zachęcano do zgłaszania próśb o policyjną kontrolę autobusów przed wyjazdem za pośrednictwem e - usługi, która została zamieszczona na stronach internetowych Małopolskiej Policji.

W trakcie imprezy promowano Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzie komunikacji Policji ze społeczeństwem. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać zagrożenia powszechnie uznawane za uciążliwe takie jak:
akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją, znęcanie się nad zwierzętami, osoba bezdomna wymagająca pomocy. Ponadto przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to, w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać.

W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagali uczniowie z XVI liceum Ogólnokształcącego w Krakowie o profilu mundurowym, a także dwie maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek i Polisia.

 

 

 • dzieci wraz z policjantami i maskotkami policyjnymi na pamiątkowym zdjęciu przed lodowiskiem TAURON Areny Kraków
 • maskotki policyjne na lodowisku
 • materiały profilaktyczne
 • pamiatkowe zdjęcie uczestników akcji Bezpieczne Ferie wraz z policjantami oraz maskotkami policyjnymi przed TAURON Areną
 • pamiątkowa fotografia uczestników akcji wraz z maskotkami policyjnymi
 • policjantki wraz z dziećmi podczas akcji profilaktycznej Bezpieczne Ferie
 • policjantki wraz z uczestnikami akcji Bezpieczne Ferie na pamiątkowej fotografii
 • uczestnicy akcji Bezpieczne Ferie
 • uczestnicy akcji podczas jazdy na łyżwach na lodowisku
 • uczestnicy akcji przy stanowisku policyjnym wraz z policjantką ruchu drogowego
 • uczestnicy akcji wraz z maskotkami policyjnymi
 • pamiątkowa fotografia uczestników akcji wraz z maskotkami policyjnymi
Powrót na górę strony