Działania prewencyjne

Policjanci z wizytą u uczniów szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim 

24 kwietnia br. policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie Bocheńskim. Kluczową ideą spotkania było promowanie bezpiecznych zachowań oraz kształtowanie pozytywnego obrazu policjanta jako osoby, do której uczniowie bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba. 

Podczas prelekcji skupiono się na zagrożeniach jakie można napotkać w drodze do i ze szkoły. Omówiono tematykę dotyczącą korzystania z elementów odblaskowych. Uczniowie zaprezentowali się w kamizelkach odblaskowych i wykazali znajomość tematyki.
W dalszej części zajęć policjanci zademonstrowali obrazowo numer alarmowy 112, aby wszystkim łatwiej było go zapamiętać.

Omówiono w jakich okolicznościach należy go używać. Podjęto również zagadnienie odpowiedniego zachowania podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Uczniowie uczyli się charakterystycznej pozycji ochronnej „na żółwia” w razie potencjalnego ataku psa. Oprócz prelekcji uczestnicy mogli także wykonać odcisk linii papilarnych dłoni, a także tatuaż z pieczątki ze smokiem policyjnym. Dla wszystkich przygotowano materiały profilaktyczne w postaci odblasków, ulotek i książeczek edukacyjnych, malowanek i krzyżówek policyjnych, naklejek, tabliczek mnożenia, planów lekcji.

W zajęciach uczestniczył „Inspektor Wawelek” - maskotka małopolskiej Policji, który wywołał pozytywne reakcje wśród uczniów. 
Wielką niespodzianką dla uczniów na sam koniec akcji były spotkania każdej klasy z  przewodnikiem psa służbowego, który opowiadał o swojej służbie oraz wyjaśniał kwestie dotyczące kontaktu z nieznanym sobie zwierzęciem.

Dzieci miały też okazję zobaczyć policyjne radiowozy, usłyszeć sygnały dźwiękowe oraz wykonać pamiątkowe fotografie.
 

Powrót na górę strony