Działania prewencyjne

Święto Krakowskiej Rodziny z udziałem małopolskich policjantów

28 maja br. policjanci z wydziałów: prewencji, ruchu drogowego KWP i KMP w Krakowie, uczestniczyli w XI edycji Święta Rodziny Krakowskiej. Impreza ta została zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa na terenach zielonych przy TAURON Arena Kraków. Tegoroczna edycja odbywała się w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę!".

Wydarzenie to zostało podzielone na obszary tematyczne, a małopolska Policja  zaprezentowała się w strefie, pn. „Rodzina to drużyna w bezpieczeństwie”. W miasteczku edukacyjno-profilaktycznym policjanci prowadzili aktywną profilaktykę, dotyczącą bezpieczeństwa z zakresu, m.in. prewencji kryminalnej i ruchu drogowego.  

Działania te realizowane były poprzez różnego rodzaju gry i konkursy, rebusy, quizy, za które uczestnicy otrzymywali: odblaski, smycze, breloczki, balony, długopisy, naklejki, krzyżówki, malowanki oraz materiały profilaktyczne. Była również możliwość wykonania odcisków linii papilarnych oraz pieczątek z wizerunkiem smoków. Zaprezentowano pojazdy służbowe: radiowozy, motocykl, patrol z psem służbowym. Osobom, które wykazywały zainteresowanie mundurem policyjnym, radiowozem oraz służbą w Policji wręczano materiały doborowe do Policji, promujące zawód Policjanta, tj. plakaty, ulotki, breloczki, smycze. Wystawiono również materiały turystyczne o Krakowie oraz Małopolsce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. 
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie udzielali porad z zakresu bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, przekazywali specjalnie przygotowane ulotki dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Ponadto omawiane były zasady bezpieczeństwa pieszych na drogach. Wskazywane były najczęstsze błędy popełniane zarówno przez pieszych jak i kierujących. Dzieci otrzymywały malowanki i krzyżówki z akcentami policyjnymi.

W imprezie brały również udział rodziny z Ukrainy dlatego przekazywano im specjalne ulotki zawierające przepisy ruchu drogowego, obowiązujące na terenie RP w języku ukraińskim, a dzieci otrzymywały malowanki z hasłami bezpieczeństwa w ich języku. Dużym zainteresowaniem cieszył się motocykl policyjny. Dodatkową atrakcją, która cieszyła się bardzo dużą popularnością był symulator dachowania obsługiwany przez instruktora nauki jazdy z Moto – Park Kraków. Chętni mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć tego, co czuje osoba siedząca w pojeździe podczas dachowania, oraz sprawdzić dlaczego tak ważne są prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa w trakcie wypadku oraz zobaczyć co dzieje się wtedy z przedmiotami luźno przewożonymi  w samochodzie.

Akcję profilaktyczną funkcjonariuszy wspomagali uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie z klasy policyjno-wojskowej oraz tradycyjnie dwie maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek i Polisia, z którymi uczestnicy wykonywali pamiątkowe zdjęcia.
W trakcie imprezy na stoisku profilaktycznym promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Informowano także o  tzw. „zielonej strefie” w małopolskiej Policji oraz o możliwościach zgłoszenia  przypadków znęcania się nad zwierzętami, uczestnicy otrzymali ulotki, pn. „ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ.

W związku z wakacyjnymi podróżami promowano wśród uczestników kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu. Kampania organizowana jest przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 26 krajami europejskimi. W tym roku 21 czerwca obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. 
 

Powrót na górę strony