Działania prewencyjne

BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE z małopolskimi policjantami

15 czerwca br., policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną w Przedszkolu nr 26 Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Krakowie.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, głównym celem działań była edukacja o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku, jak również kształtowanie w oczach maluchów obrazu policjanta jako osoby, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca policjanta, dlaczego policjanci noszą różne mundury i jakie wyposażenie zabierają do służby. Spora grupa przedszkolaków, którzy marzą, by zostać policjantami, specjalnie na nasze spotkanie ubrała prywatne mundurki policyjne.
Funkcjonariusze poprzez zabawę uczyli i przypominali o właściwym zachowaniu podczas drogi do i z przedszkola, wyjaśniali dzieciom, do czego służą elementy odblaskowe i jak prawidłowo z nich korzystać. Przedszkolaki miały sposobność do pochwalenia się swoimi zbiorami elementów odblaskowych, które przyniosły z domu na spotkanie z policjantami. Kolejne tematy szczegółowo omawiane podczas prelekcji dotyczyły bezpiecznego zachowanie się w razie kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Dzieci nauczyły się pozycji ochronnej przed atakiem psa. Zaprezentowano również obrazowo numer alarmowy 112, aby najmłodszym łatwiej było go zapamiętać. Jedną atrakcji było wykonanie odcisku linii papilarnych dłoni, a także tatuaży z pieczątek ze smokami policyjnymi.
Dla przedszkolaków przygotowano specjalne materiały profilaktyczne w tym: policyjne krzyżówki obrazkowe, odblaski, naklejki, malowanki, tabliczki mnożenia, książeczki edukacyjne „Bezpieczna Woda” i wiele innych.
Wielkie poruszenie wśród uczestników wywołał przybyły do przedszkola Inspektor Wawelek – maskotka małopolskiej Policji. 
Dużą niespodzianką dla przedszkolaków na sam koniec akcji było spotkanie z  przewodnikiem psa służbowego, który opowiadał o swojej służbie oraz wyjaśniał kwestie dotyczące kontaktu z nieznanym sobie zwierzęciem. Dzieci miały też okazję zobaczyć policyjne radiowozy, usłyszeć sygnały dźwiękowe oraz wykonać pamiątkowe fotografie.

 

 • policjanci podczas prelekcji z przedszkolakami na terenie ogrodu przedszkolnego
 • policjanci podczas prezentacji radiowozów policyjnych na terenie ogrodu przedszkolnego
 • policjanci wraz z przedszkolakami oraz Inspektorem Wawelkiem na pamiątkowej fotografii
 • policjanci wraz z przedszkolakami podczas pokazów radiowozów
 • policjanci wraz z siostrami zakonnymi na pamiątkowej fotografii
 • policjanci wykonują odciski palców przedszkolakom ubranym w mundurki policyjne
 • policjant wykonuje odciski palców przedszkolakom
 • przedszkolaki prezentuja swoje prywatne mudnurki policyjne
 • przedszkolaki ubrane w elementy odblaskowe i mundurki na pamiątkowej fotografii
 • przedszkolaki wraz z opiekunami podczas policyjnej akcji Bezpieczne Przedszkole
 • stanowisko profilaktyczne podczas akcji Bezpieczne Przedszkole
Powrót na górę strony