Działania prewencyjne

Spotkanie edukacyjne w Szkole Podstawowej w Bibicach

21 czerwca br. policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadzili akcję profilaktyczną w Szkole Podstawowej w Bibicach, w powiecie krakowskim, w związku z przypadającym wtedy V EUROPEJSKIM DNIEM PRZECIWDZIAŁANIA WŁAMANIOM DO DOMÓW.

Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań wśród dzieci oraz uświadomienie im zagrożeń, jakie mogą napotkać w związku ze zbliżającym się okresem letniego wypoczynku. Hasłem przewodnim akcji były nadchodzące „Bezpieczne Wakacje”, a w związku z tym policjanci promowali ściśle związaną z wyjazdami na urlop kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest właśnie przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia mieszkania, czy domu na czas naszej nieobecności. Z uczniami omawiano również sposoby spędzania czasu wolnego od nauki, udzielano porad jak właściwie zachowywać się podczas pobytu na wodą, w górach, w lesie, czy w miejscu zamieszkania. Zachęcano także uczestników do udziału w konkursie filmowym, pn. "Artystyczny przeWODNIK", który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”,  a propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

W dalszej części zajęć policjantki przekazały informacje, jak należy postępować podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Uczniowie demonstrowali charakterystyczne pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa. Przypomniano o numerze alarmowym 112 i w jakich sytuacjach należy go używać. Oprócz prelekcji uczniowie mogli także wykonać odcisk linii papilarnych dłoni, a także tatuaż z pieczątek ze smokami policyjnymi. Policjantki odpowiedziały na szereg nurtujących pytań, dotyczących ich pracy. Zwróciły uwagę na różnice w umundurowaniu policyjnym, m.in. zademonstrowały wyposażenie do służby policjanta kierującego ruchem drogowym.

W zajęciach uczestniczyły maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek oraz Polisia, które wywołały pozytywne reakcje wśród uczniów. Dla uczestników spotkania przygotowano materiały profilaktyczne w postaci ulotek, książeczek Bezpieczna Woda, rebusów, malowanek, tabliczek mnożenia, planów lekcji oraz krzyżówek o tematyce bezpieczeństwa. Z każdą z klas wykonano pamiątkowe fotografie przy gazetkach informacyjnych, przygotowanych w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów oraz ich rodziców i opiekunów.

 • pamiątkowa fotografia uczennicy w elementach umundurowania policyjnego wraz z policjntakami oraz maskotkami policyjnymi
 • pamiątkowa fotografia uczniów w kamizelkach odblaskowych wraz z policjantkami oraz maskotkami policyjnymi
 • pamiątkowa fotografia uczniów w kamizelkach odblaskowych wraz z policjntakami oraz maskotkami policyjnymi
 • pamiątkowa fotografia uczniów w kamizelkach odblaskowych wraz z policjntką oraz maskotkami policyjnymi
 • policjantka podczas prelekcji z uczniami
 • policjantki podczas prelekcji z uczniami
 • Policjantki wraz z uczniami na pamiątkowej fotografii
 • policjntka wykonuje odciski linii papilarych uczennicy
 • uczniowie klas drugich na pamiątkowej fotografii z policjantkami
 • uczniowie podczas prelekcji z policjantką
 • uczniowie wraz z policjantkami podczas pamiątkowej fotografii klas drugich
 • uczniowie wykonują pozycję ochronną przed atakiem agresywnego psa
Powrót na górę strony