Działania prewencyjne

Akcja profilaktyczno-edukacyjna „BEZPIECZNE WAKACJE”

29 czerwca br., policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną „BEZPIECZNE WAKACJE” w Publicznym Przedszkolu BAJLANDIA w Krakowie.

Głównym celem działań, w związku z rozpoczęciem wakacji, była edukacja o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Omówiono podstawowe zasady prawidłowego przebywania nad wodą, w lesie, w górach - czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę. Starano się także przekazać maluchom, że policjant to osoba, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba.

Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca policjanta, dlaczego noszą oni różne mundury i jakie wyposażenie zabierają do służby. Spora grupa przedszkolaków, którzy marzą, by zostać policjantami, specjalnie na nasze spotkanie ubrała prywatne mundurki policyjne.

Policjanci poprzez zabawę uczyli i przypominali o właściwym zachowaniu podczas wakacyjnych podróży, wyjaśniali dzieciom, do czego służą elementy odblaskowe i jak prawidłowo z nich korzystać. Przedszkolaki miały sposobność do pochwalenia się swoją wiedzą w zakresie bezpiecznego zachowania się w razie kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Dzieci demonstrowały pozycję ochronną przed atakiem psa. Zaprezentowano również obrazowo numer alarmowy 112, aby najmłodszym łatwiej było go zapamiętać. Jedną z atrakcji było wykonanie odcisku linii papilarnych dłoni, a także tatuaży z pieczątek ze smokami policyjnymi.

Dla przedszkolaków przygotowano specjalne materiały profilaktyczne w tym: policyjne krzyżówki obrazkowe, odblaski, naklejki, malowanki, tabliczki mnożenia, książeczki edukacyjne „Bezpieczna Woda” i wiele innych. Starsze dzieci zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. "Artystyczny przeWODNIK", który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”,  a propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

Wielkie poruszenie wśród uczestników wywołały przybyłe do Przedszkola maskotki małopolskiej Policji - Polisia oraz Inspektor Wawelek.

Dużą niespodzianką dla przedszkolaków na sam koniec akcji był pokaz policyjnego radiowozu, usłyszenie sygnałów dźwiękowych oraz okazja do wykonania pamiątkowych fotografii.

 

 • Dyplom Przyjaciela Dzieci otrzymany od Przedszkolaków
 • Dyplom Przyjaciela Dzieci otrzymany od Przedszkolaków
 • policjant podczas wykonywania odcisków linii papilarnych przedszkolakom — kopia
 • policjantka podczas wykonywania odcisków linii papilarnych przedszkolakom — kopia
 • Policjant podczas pokazu radiowozu policyjnego wraz z grupą przedszkolaków — kopia
 • przedszkolaki na pamiątkowej fotografii z policjantami i maskotką Polisią — kopia
 • przedszkolaki prezentuja swoje prywatne mundurki policyjne
 • przedszkolaki prezentują pozycję ochronną przed atakiem agresywnego psa
 • przedszkolaki wraz z policjantami podczas pokazu radiowozu policyjnego
 • przedszkolaki prezentują swoje odciski linii papilarnych
 • przedszkolaki podczas prelekcji w policjantami
 • przedszkolaki na pamiątkowej fotografii z maskotkami policyjnymi
Powrót na górę strony