Działania prewencyjne

„Aby wakacje były bezpieczne…” –prewencyjne rozmowy z Przedszkolakami

21 czerwca br. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził zajęcia profilaktyczno-edukacyjne wśród dzieci uczęszczających w okresie wakacyjnym do Niepublicznego Przedszkola MALINOWY DOMEK na osiedlu Oświecenia w Krakowie.

Prewencyjne spotkania w przedszkolach to jeden z elementów edukacji o bezpieczeństwie, którą w okresie wakacyjnym prowadzą małopolscy policjanci. Skupiamy się na tym, aby po pierwsze kształtować w oczach maluchów obraz policjanta jako osoby, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba, a po drugie poprzez zabawę uczymy i przypominamy o właściwym zachowaniu podczas letnich aktywności- nad wodą, w górach i w lesie. 
Podczas zajęć przedszkolaki poznają policyjną pracę i podstawowe zasady bezpieczeństwa. W spotkaniu profilaktycznym uczestniczą maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek i Polisia, które wzbudzają pozytywne reakcje u Przedszkolaków. 
Dzieci mają możliwość przymierzenia elementów umundurowania policjanta Ruchu Drogowego, aby choć na chwilę mogły poczuć jak pracuje policjant podczas kierowania ruchem drogowym, a spora grupa prezentuje się w swoich prywatnych mundurkach.
W ramach tych działań zwracamy również uwagę na bezpieczne zachowanie się podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem i uczymy specjalnych pozycji ochronnych w razie potencjalnego zdarzenia. Omawiamy sytuację zagubienia się np. w sklepie, co wtedy robić i kogo prosić o pomoc. Uczymy numeru alarmowego 112. Prezentujemy go obrazowo, aby dzieciom łatwiej było go zapamiętać. Rozmawiamy z uczestnikami o odblaskach do czego służą i kiedy z nich korzystać. 
Sporą atrakcją dla dzieci jest pobieranie odcisków linii papilarnych dłoni, a także wykonanie tatuaży z pieczątek ze smokami policyjnymi. Podczas spotkania uczestnicy mają możliwości obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu oraz usłyszenia sygnałów dźwiękowych. Na koniec wizyty dzieci otrzymują materiały profilaktyczne, książeczki „Bezpieczna woda”, odblaski, naklejki, malowanki i krzyżówki oraz gadżety z Fundacji PZU.  Zachęcamy dzieciaki do udziału w konkursie filmowym, pn. "Artystyczny przeWODNIK", który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”,  a propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

 • dzieci podczas wykonywania odcisków linii papilarnych z policjantką
 • materiały profilaktyczne i maskotki policyjne
 • policyjne stanowisko profilaktyczne Bezpieczne wakacje
 • przedszkolaki na pamiątkowym zdjęciu z maskotkami policyjnymi prezentują elemnty umundurowania
 • przedszkolaki podczas ćwiczenia pozycji ochronnej przed atakiem agresywnego psa
 • przedszkolaki podczas oglądania policyjnego radiowozu
 • przedszkolaki podczas prezentacji radiowozu policyjnego
 • przedszkolaki podczas zajęć profilaktycznych
 • przedszkolaki prezentują odciski linii papilarnych
 • przedszkolaki w mundurkach policyjnych z policjantką i maskotkami policyjnymi.
 • przedszkolaki w mundurkach policyjnych z policjantką i maskotkami policyjnymi
Powrót na górę strony