Bezpieczny senior

Małopolscy policjanci wykorzystali akcje szczepienia seniorów do edukacji w zakresie zapobiegania oszustwom

Data publikacji 15.07.2021

Praktycznie co kilka dni na terenie Małopolski dochodzi do zdarzeń, podczas których przestępcy podając się za wnuczka, policjanta lub inną osobę, dokonują oszustw na szkodę osób starszych. Dlatego małopolscy policjanci postanowili dotrzeć do seniorów z informacjami jak nie dać się oszukać, wykorzystując akcję szczepienia osób z tej grupy wiekowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

26 oraz 27 stycznia 2021 roku, policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji II w Krakowie przeprowadzili akcję informacyjną wśród seniorów  na terenie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Małopolska Policja przygotowała plakaty oraz ulotki, które przez panią Mariolę Marchewkę, koordynatora ds. szczepień zostały umieszczone w widocznych miejscach na terenie szpitala. Ponadto, placówka w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, wraz z kwestionariuszem, który pacjent wypełnia przed wizytą lekarską, będzie wydawała ulotkę informacyjną, ostrzegającą seniorów.

Dziennie, na szczepienia przyjmowanych jest około 240 osób i dlatego możliwe jest dotarcie do tych osób przy zachowaniu reżimu sanitarnego poprzez plakaty i ulotki. Ponieważ seniorzy po iniekcji, powinni pozostać co najmniej 15 minut na miejscu pod ścisłą obserwacją, prowadzoną pod kątem nagłych działań niepożądanych, czas ten będzie mógł być wykorzystany na zapoznanie się z treściami profilaktycznymi. W materiałach, które właśnie trafiają do seniorów przedstawiamy przykłady najczęstszych oszustw dokonywanych na starszych osobach jak również  przedstawiamy rozwiązania, jak się należy zachować aby nie dać się oszukać. 

Plakaty powstały w ramach projektu, pn. „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Założeniem projektu było dotarcie poprzez dzieci do seniorów, aby te następnie przekazywały im wiedzę o zapobieganiu oszustwom. To właśnie dzięki zaangażowaniu pani Agnieszki Tracz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie możemy zobaczyć prace graficzne autorstwa: Weroniki Boruch, Moniki Pochroń oraz Pawła Zycha – uczniów technikum o profilu technik reklamy.

 • Policjantki z koordynatora ds. szczepień na terenie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Mikołaja Kopernika w Krakowie
  IMG_20210127_092011
 • Policjantka i starszy mężczyzna
  IMG_20210126_102003
 • kobieta zawiesza plakat
  DSC_0010
 • Starsza kobieta patrzy na ulotki
  IMG_20210127_085919
 • kwestionariusze i ulotki
Powrót na górę strony