Bezpieczny senior

„Seniorze nie daj się oszukać”

Data publikacji 15.07.2021

Małopolska Policja, krakowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we wspólnej akcji, łączą siły w walce z oszustami. Aktualna sytuacja związana z pandemią powoduje, że seniorzy większość czasu spędzają w domach, dla własnego bezpieczeństwa ograniczając kontakty bezpośrednie. Jednym z niewielu łączników z bliskimi a także wielokrotnie z całym zewnętrznym światem pozostaje telefon. Tym samym, starsze osoby stają się bardziej dostępne dla oszustów, wykorzystujących właśnie połączenia telekomunikacyjne.

Dlatego też, Policja, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zdecydowali się na podjęcie wspólnych działań, które ukierunkowane będą na zapewnienie większej ochrony seniorom przed tego typu przestępcami. Krakowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz małopolska Policja zrealizują wspólne przedsięwzięcie pn. „Seniorze nie daj się oszukać”. Do współpracy włączył się również Samorząd Województwa Małopolskiego, z którym już w 2020 roku małopolska Policja prowadziła działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa seniorów.

Realizowane obecnie wspólne przedsięwzięcie pozwoli dotrzeć do większej liczby osób, szczególnie tych którzy zgłaszają się do ZUS w zakresie emerytalno-rentowym, czyli przede wszystkim osób starszych, zwiększając skuteczność podejmowanych działań edukacyjnych wśród tej grupy wiekowej.

Podczas pierwszego etapu wspólnych działań „Seniorze nie daj się oszukać” Małopolska Policja wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowała materiały edukacyjne ostrzegające przed oszustami, które następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpropaguje wśród emerytów docierając do osób, które będą pobierać świadczenia emerytalne z ZUS.  Ponadto materiał informacyjny zostanie również wyświetlony na ekranach znajdujących się na salach obsługi klientów. Kolejny etap  zaplanowano w drugiej połowie 2021 roku.

Inicjatywa stworzenia akcji dla seniorów wpisała się w treść i założenia porozumienia podpisanego w 2018 roku pomiędzy Komendantem Głównym Policji oraz Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Porozumienie dotyczy  współpracy obu instytucji w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli, jak również podejmowania wspólnych  działań informacyjno-edukacyjnych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa obywateli, w tym przede wszystkim seniorów.

******************
Uważajmy!
Przestępcy w dalszym ciągu działają metodą „na wnuczka” ,„na policjanta" wyłudzając pieniądze, które często stanowią oszczędności życia starszych ludzi.  Aby nie stać się ofiarą przestępstwa – stosujmy się do poniższych zasad bezpieczeństwa:
 
·        Nie działaj w pośpiechu, pod wpływem impulsu
·        Nie wpuszczaj do domu obcych osób
·        Gdy coś Cię zaniepokoi – poinformuj Policję
·        Upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje
·        Nie informuj nikogo o swojej sytuacji rodzinnej i materialnej
·        Nie przekazuj żadnych informacji ani pieniędzy osobom, których nie znasz
·        Gdy ktoś do Ciebie dzwoni prosi o pożyczkę lub o przekazanie pieniędzy,
albo innych wartościowych przedmiotów – rozłącz połączenie
·        Gdy dzwoni do Ciebie osoba podająca się za policjanta (funkcjonariusza CBŚ) urzędnika, pracownika banku, personel medyczny i chce „przejąć” od Ciebie pieniądze by je zabezpieczyć – rozłącz połączenie. To oszustwo.

  • Przedstawiciel krakowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z policjantką prezentują ulotki
    386-17381
Powrót na górę strony