Bezpieczny senior

Kampania edukacyjna „JESTEŚMY ŚWIADOMI, JESTEŚMY BEZPIECZNI!”

Data publikacji 24.02.2023

Małopolska Policja wraz z Województwem Małopolskim wielokrotnie podejmowali wspólne działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa osób starszych. Tegoroczną akcję wsparli: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Radio Kraków S. A. oraz Telewizja TVP 3 Kraków. Celem jest edukowanie seniorów i ostrzeganie przed oszustami.

Wcześniejsze inicjatywy realizowane we współpracy z wieloma instytucjami, pozwoliły na dotarcie do dużej liczby osób starszych - narażonych na działania oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia. Za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Krakowie zaprosiliśmy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do pomocy w dbaniu o bezpieczeństwo dziadków oraz seniorów z najbliższego otoczenia. Ogłoszony konkurs, pn. „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!” każdego roku przyciąga ogromną rzeszę młodych ludzi. Niewątpliwie tylko systematyczna realizacja zadań związanych z bezpieczeństwem osób starszych przyniesie pozytywne efekty. Dlatego kolejny raz, w 2023 roku na Dzień Babci i Dziadka przygotowana została kartka edukacyjna (blisko 240 tysięcy egzemplarzy), która również pomaga ostrzegać seniorów przed oszustami. Kartka jest wyjątkowa, ponieważ pełni podwójną funkcję - oprócz życzeń zawiera również treści informacyjno – profilaktyczne. Laurka została tak przygotowana, aby dzieci mogły je pokolorować lub napisać własne życzenia, z drugiej zaś strony dziadkowie odnajdą wiersz edukacyjny, który w zabawny, literacki sposób przypomni o tym, jak nie stać się ofiarą oszustwa.

Niestety w dalszym ciągu przestępcy działają, a seniorzy nadal tracą ogromne sumy pieniędzy, nierzadko są to oszczędności ich życia (od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad stu tysięcy zł). Dochodzi czasem do sytuacji, że na „polecenie” oszustów osoby starsze zaciągają nawet kredyty, wypłacają całą zgromadzoną gotówkę i przekazują nieznajomym osobom. Należy, zatem w dalszym ciągu zwracać uwagę na ten problem i podejmować w tym zakresie wzmożone działania prewencyjne.

Niepokojący staje się fakt, że coraz młodsze osoby wpadają „w sidła” oszustów dając się nabrać na coraz bardziej wyrachowane metody. Przykładem takiej sytuacji jest oszustwo dokonane w styczniu 2023 roku na 36-letniej kobiecie. Osoba dzwoniąca podała się za pracownika banku. Mieszkanka powiatu myślenickiego straciła wtedy 50 000 złotych. Na poczet przekazanych pieniędzy zaciągnęła kredyt, a pożyczone pieniądze przekazała oszustom. Mężczyzna, który instruował kobietę, dzwoniąc przedstawił się, jako pracownik popularnego banku. Oszust przekonał pokrzywdzoną, że ta jest ważnym ogniwem w akcji zatrzymania sprawców włamań na konta bankowe i że doszło do włamania na jej konto. Aby zapobiec procederowi, nakłonił ją, aby zaciągnęła pożyczkę w swoim banku na kwotę 50 000 złotych, podając nieprawdziwe dane dot. zarobków i rodziny. Numer telefonu, z którego dzwonił fałszywy pracownik placówki bankowej, wyglądał na oficjalny numer banku, który można potwierdzić na stronie internetowej.  Następnie 36-latka, miała bardzo szybko wypłacić pieniądze ze swojego konta. Tutaj oszust „ostrzegł” swoją ofiarę, że pracownik banku może być w zmowie z przestępcami i nakłonił ją do niepodawania prawdziwego powodu wypłaty pieniędzy. Wybrane z konta pieniądze ofiara wpłaciła na podane przez oszusta konto, we wpłatomacie innego banku, który miał posiadać „odpowiednią licencję”. Z tego tytułu po wpłacie pokrzywdzona namówiona została do podania kodu BLIK. Rozmówca zapewnił, że kod ten będzie potwierdzeniem wpłaty i jednocześnie podstawą odebrania „zabezpieczonej” gotówki po zakończonej "akcji". Ostatecznie mieszkanka powiatu myślenickiego straciła 50 000 złotych. Pieniądze te, w transzach, przelała oszustom za pośrednictwem wpłatomatu.

W celu ograniczenia przypadków oszustw na szkodę mieszkańców Małopolski, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ponawia swoje działania. Młodsze pokolenie przestrzegamy za pomocą mediów społecznościowych, prasy, telewizji, radia itp. Natomiast w celu dotarcia do starszego pokolenia partnerzy kampanii „JESTEŚMY ŚWIADOMI, JESTEŚMY BEZPIECZNI!” tj.: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie oraz Oddział w Krakowie, Radio Kraków S. A., a także Telewizja TVP3 Kraków podejmują współpracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom z województwa małopolskiego, w szczególności emerytom i rencistom.

Tak jak w roku ubiegłym, obecnie  kampania zakłada podjęcie wspólnych działań profilaktycznych skierowanych do seniorów z województwa małopolskiego, aby wspólnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Działanie polegać będzie na przygotowaniu materiału edukacyjnego, która dzięki współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dotrze do mieszkańców Małopolski wraz z rocznym rozliczeniem PIT. Zostanie przekazany do emerytów i rencistów w terminie do 2 marca 2023 roku – to termin dostarczenia PIT-ów. Przekazanie takiej ulotki pomoże w ostrzeżeniu seniorów i osób samotnych przed działaniem przestępców – oszustów i pochopnym przekazywaniem pieniędzy obcym. Ulotka dodana do korespondencji, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do odbiorców świadczeń emerytalno-rentowych pozwoli dotrzeć do wszystkich emerytów i rencistów Małopolski, którzy będą świadomi zagrożeń, a także poznają metody działania sprawców przestępstw.

Zależy nam na tym, aby dotrzeć do wszystkich osób starszych z naszego regionu i uświadomić im czyhające na nich zagrożenia, między innymi poprzez poznanie metod działania oszustów. Ważne jest, bowiem, aby wiedzieli, co mogą zrobić, gdy znajdą sie w takiej sytuacji oraz w jaki sposób uniknąć niebezpieczeństwa i dlatego blisko 900 tysięcy osób będzie odbiorcami tej akcji.

  • plakat - Policja ostrzega
  • plakat - Policja ostrzega
Powrót na górę strony